graj dalej

logo

Baza wiedzy

Artykuły dla dorosłych czytelników

Cykl: Adaptacja do przedszkola u dzieci z zaburzeniami: Adaptacja dziecka do przedszkola

Drogi Rodzicu, jeśli znajdujesz się właśnie w momencie, w którym Twoje dziecko ma po raz pierwszy przekroczyć próg przedszkola, zapewne stresujesz się nie mniej niż ono, a jak wynika z pewnych źródeł może nawet bardziej… Zacznijmy może najpierw od wyjaśnienia samego pojęcia adaptacji. Idąc za Słownikiem języka polskiego PWN , adaptacja to „przystosowanie organizmów do warunków środowiska”[1]. Oznacza to, że dziecko, które stawia pierwsze kroki w edukacji przedszkolnej musi poznać otoczenie, rówieśników, nauczycieli, a proces ten to właśnie adaptacja. Musisz wiedzieć, że każdy proces trwa. Nie oczekuj więc, że dziecko od pierwszych chwil będzie okazywać pełnię szczęścia. Zwykle niestety dzieje się wręcz przeciwnie, gdyż maluch idzie w nieznane. Nie zna pani, dzieci, tej wielkiej sali, boi się czy po niego wrócisz, a może chcesz go tu zostawić na zawsze… Tak, małe dzieci mają wiele obaw gdy rodzic znika z pola widzenia, szczególnie jeśli do tej pory rzadko zostawał pod opieką innych. Zatem co zrobić, aby proces adaptacji przebiegł jak najbardziej bezboleśnie dla wszystkich? Jest na to kilka sposobów!

Po pierwsze i najważniejsze – dobrze wybierz przedszkole. Wiemy, że w małych miejscowościach nie ma zbyt dużego wyboru, często placówka jest jedna, albo trzeba nawet do niej dojeżdżać. Tym tematem zajmiemy się później. Co jednak gdy placówek jest całe mnóstwo i każda z nich prześciga się w swojej ofercie? Przedszkola państwowe, prywatne… Możliwości jest wiele. Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim zastanów się nad waszymi potrzebami – jakie godziny otwarcia ci odpowiadają, jaki plan dnia, czy zależy ci na zajęciach dodatkowych i kiedy mają być realizowane, czy wolisz aby przedszkole miało własną kuchnię, a może catering, co z leżakowaniem, pampersem (pamiętaj, że brak pampersa nie może być kryterium przyjęcia do przedszkola, dziecko nie musi być odpieluchowane!), jakie są zasady adaptacji do przedszkola– np. czy możesz wejść z dzieckiem aby obejrzało w twoim towarzystwie swoją przyszłą salę (COVID w tym temacie wiele zmienił, do dziś spotyka się placówki utrzymujące zakaz wstępu opiekunów).

Jeśli już ustalisz jakie aspekty są dla ciebie najbardziej istotne (warto sobie wypisać je na kartce, aby potem odwiedzając przedszkole zapytać o wszystko) trzeba przejść do przeglądu przedszkoli w twojej miejscowości.  Jeśli tylko masz dobrych znajomych, których dziecko też chodzi do przedszkola – warto zapytać ich o rekomendację. Z pewnością opowiedzą o różnych plusach i minusach ich przedszkola. Jednak pamiętaj o odniesieniu ich wrażeń do waszych potrzeb – np. godziny otwarcia, plan dnia, itp.

Co jednak jeśli nie masz znajomych obeznanych w tej tematyce? Na szczęście są portale typu Facebook, gdzie w konkretnych grupach przedszkolnych czy z danej miejscowości można rozpytać się o polecane przedszkola. Strona przedszkola to jedno i tam zawsze znajdziesz piękne zdjęcia i same superlatywy, ale o opiece dowiesz się tylko od faktycznie z niej korzystających, a kto lepiej ci podpowie niż inny rodzic, który przechodził przez te same etapy?

Zebrałeś zatem rodzicu informacje z najbliższego otoczenia, co dalej? Kolejnym krokiem powinna być wycieczka do przedszkola – najpierw samodzielnie, aby się rozejrzeć i porozmawiać, a następnie wybrać maksymalnie 3 opcje i odwiedzić najlepsze miejsca z dzieckiem, aby mogło mieć też swój wkład w decyzję, obejrzeć, powiedzieć co mu się podoba a co nie, jego zdanie też jest ważne!

Wszystko super, kilka opcji, ale co jeśli masz do wyboru jedno jedyne przedszkole w okolicy? Na pewno warto zrobić rekonesans, bowiem jeśli opinie nie będą zbyt przychylne może warto zastanowić się nad inną formą opieki? Nie zawsze przedszkole to najlepsza opcja dla kilkulatka – ale o tym dowiesz się przy okazji innego artykułu. Jeśli jednak wasze miejscowe przedszkole należy do jednego z tych świetnych miejsc, możesz przejść do następnego kroku, którym jest sprawdzenie jaki poziom umiejętności ma twoja pociecha i nad czym warto popracować zanim przekroczy przedszkolne progi.

Już w kolejnym artykule dowiesz się czym jest dojrzałość przedszkolna i jaki jest jej związek z adaptacją. Zajrzyj koniecznie!

 


[1] Słownik języka polskiego PWN, https://sjp.pwn.pl/sjp/adaptacja;2548744.html (dostęp 07.01.2023)