graj dalej

logo

Baza wiedzy

Artykuły dla dorosłych czytelników

Jak zainteresować dziecko nauką czytania?

Czytamy dzieciom na głos od najmłodszych lat. Już trzy-, czterolatek  lubi zasypiać przy bajkach, a w ciągu dnia z przyjemnością wysłucha ciekawej opowieści. Takie dzieci lepiej się koncentrują, są chętne do dłuższego czytania i  więcej zapamiętują z przeczytanego tekstu. Dobry przykład idzie z góry. Jeśli dziecko widzi, że rodzice, starsze rodzeństwo lub inne ważne dla niego osoby czytają, chcąc naśladować dorosłych, również zacznie czytać.

Warto, aby czynność czytania kojarzyła się maluchowi z przyjemnością i pasją. Lepiej czytać dziecku na głos, niż zmuszać je do nauki czytania. Jeśli będzie gotowe, samo sięgnie po lekturę, z ciekawości, co dalej wydarzy się w ulubionym opowiadaniu. Wszelkie próby presji to najprostsza droga do zniechęcenia do czytania.

Niektórym dzieciom jednak nauka rozpoznawania liter, scalania je w słowa, a słowa w zdania sprawia olbrzymią trudność. Może to być spowodowane dysleksją rozwojową, wadą wzroku lub tym, że funkcje poznawcze naszego dziecka rozwijają się wolniej niż u jego rówieśników. Niektórzy uczniowie dojrzewają do nauki czytania trochę później i nie musi to się wcale wiązać z zaburzeniami umysłowymi lub mniejszymi możliwościami intelektualnymi. Takie dzieci odmawiają czytania, mówią, że tego nie lubią, płaczą, siadając do czytanki. Nie wolno od takiego dziecka wymagać, aby ćwiczyło więcej niż jego rówieśnicy; to prosta droga do zniechęcenia i wywołania poczucia krzywdy. Należy wtedy po prostu przeczytać mu tekst na głos, podzielić się refleksjami, swoimi odczuciami, objaśnić trudniejsze fragmenty. Inną formą pomocy jest czytanie na zmianę – dziecko jedno słowo lub zdanie, dorosły dwa (z czasem można zmienić proporcje).

Można spróbować użyć audiobooka, ale głos mamy lub taty zawsze jest przyjemniejszy i pozwala na rozmowę o tym, co się przeczytało. Audiobooki, czyli tzw. książki mówione, to nagrania lektur szkolnych czytane przez znanych aktorów, służące do przyśpieszenia czytania tych pozycji. Można je wypożyczyć w bibliotekach dla osób niepełnosprawnych (niewidomych), bibliotekach pedagogicznych, bibliotekach publicznych, szkolnych, a także kupić przez Internet.